Przepisy kulinarne

Serowe naleśniki

Składniki:

— 1,5 szklanki mleka,

— 2 jajka,

— 1 szklanki mąki,

— 1 szklanki mąki,

— 150 g żółtego sera,

— niepełna łyżeczka soli,

— 1 niepełna łyżeczka cukru,

— 1 łyżeczka proszku do pieczenia,

— 2 łyżki oleju,

— koperek,szczypiorek lub to i to

Przygotowanie:

Ciepłe mleko mieszamy z cukrem,solą i jajkami. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ser trzemy na drobnej tarce i dodajemy do rzadkiej masy. Następnie dodajemy posiekany koperek i dokładnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy odrobinę tłuszczu. Smażymy z obu stron. Podajemy z masłem. Najlepiej smakują gorące,

Sałatka z łososiem

Składniki:

― pół główki sałaty

― 1 czerwona papryka,

― parę rzodkiewek,

― 1 – 2 pomidory,

― 2 jajka ugotowane na twardo,

― 2 ogórki konserwowe,

― 150 g wędzonego łososia,

― 100g startego lub pokrojonego w cienkie paseczki żółtego sera,

― 1 cebula pokrojona w cienkie talarki,

― sól,pieprz,

― bazylia

Przygotowanie:

Sałatę myjemy,rwiemy na małe kawałki i układamy na dnie salaterki lub talerza. Pokrojoną cebulę układamy na liściach sałaty. Posypujemy solą i pieprzem. Następnie układamy pokrojone w cienkie plasterki pomidory, pokrojone w drobną kostkę ogórki konserwowe (ogórek konserwowy możemy zastąpić świeżym),startą na tarce rzodkiewkę,pokrojoną w kostkę lub cienkie paseczki paprykę. Ponownie solimy i pieprzymy. Posypujemy delikatnie bazylią. Na wierzchu układamy pokrojone w plasterki lub posiekane jajko.Solimy,pieprzymy do smaku. Posypujemy znów niewielką ilością bazylii. Na końcu układamy cienkie plasterki wędzonego łososia i posypujemy startym serem.

Ciasto z kaszy manny bez pieczenia

Ciasto z kaszy manny to lekki deser dla wszystkich lubiących słodkości. Przygotowałam je wg. własnego pomysłu i może troszeczkę przypominać tiramisu.

Składniki:

— paczka podłużnych biszkoptów,

— 1 litr mleka,

— 1 szklanka kaszy manny,

— 1 szklanka cukru,

— 1/4 kostki masła lub margaryny,

— 2 łyżki kakao,

— 1 cukier waniliowy,

— 1/4 szklanki naparu z kawy,

— 1/4 szklanki amaretto,

— sok z 1 cytryny,

— 1 galaretka wg uznania u mnie o smaku wiśniowym,

— wiórki kokosowe

Przygotowanie:

Na początku przygotowujemy krem z kaszy manny. Garnek,w którym będziemy przygotowywać krem, należy przepłukać zimną wodą, by mleko nie przywierało. Następnie wlewamy do niego mleko,wsypujemy cukier i cukier waniliowy i pokrojone w kawałki masło. Doprowadzamy do wrzenia,cały czas mieszając. Wsypujemy stopniowo kaszę cały czas mieszamy,aby nie powstały grudki. Mieszamy do momentu kiedy kasza zgęstnieje. Połowę kremu odlewamy do innego naczynia i dodajemy 2 łyżki kakao. Dokładnie mieszamy. Kwadratową blachę ( u mnie szklana,podłużna miska do zapiekania) wykładamy biszkoptami. Do naparu z kawy wlewamy amaretto i sok z cytryny. Mieszamy i nasączamy biszkopty. Na wierzch biszkoptów układamy kaszę mannę z dodatkiem kakao, a następnie drugą połowę. Odstawiamy a w międzyczasie przygotowujemy galaretkę wg przepisu na opakowaniu ( lepiej będzie, gdy rozpuścimy w mniejszej ilości wody). Odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy zacznie tężeć wylewamy na ciasto i wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia. Posypujemy wiórkami kokosowymi.

Kotlety mielone po szwedzku

Dzisiaj mam dla Was 2 przepisy na kotlety po szwedzku.

Przepis 1

Składniki:

― 300 g mielonego mięsa,

― 1 ugotowany buraczek,

― 1 duży,ugotowany ziemniak,

― 1 jajko

― 1 cebula,

― sól.

― pieprz,

― olej do smażenia

Przygotowanie:

Do miski wkładamy mięso. Dodajemy starty na tarce ziemniak i buraczek. Wbijamy jajko,dodajemy sól i pieprz i dokładnie mieszamy. Wilgotnymi rękoma formujemy kotlety i odstawiamy na godzinę do lodówki. Rozgrzewamy olej na patelni i smażymy kotlety (bez panierki). Smażymy na rumiano z obu stron. Kiedy są gotowe zmniejszamy ogień do minimum,przykrywamy pokrywką i zostawiamy na ok 10 min. Kotlety smakują najlepiej z pokrojoną w krążki i podsmażoną cebulą.

Przepis 2

Składniki:

― 500 g mielonego mięsa,

― 2 żółtka,

― 1 duża cebula,

― 2 łyżki kaparów (można zastąpić ogórkiem kiszonym),

― 2 buraczki marynowane

― 2 łyżki zalewy z marynowanych buraczków,

― 2 ząbki czosnku,

― sól i pieprz do smaku,

― olej do smażenia.

Przygotowanie:

Cebulę,czosnek,buraczki i kapary kroimy bardzo drobno. Przekładamy do miski,dodajemy mięso, 2 żółtka, sól i pieprz Dokładnie mieszamy. Formujemy dość duże kotlety i odstawiamy na godzinę(temperatura pokojowa). Rozgrzewamy olej i smażymy kotlety z obu stron na rumiano. Podajemy z ziemniakami i sałatą.

Sandacz to wyjątkowo smaczna ryba. Delikatne mięso nadaje się zarówno do pieczenia i smażenia jak i gotowania.

Nie należy on do ryb tłustych. Zawiera natomiast kwasy wielonienasycone,które dobrze wpływają na układ sercowo-naczyniowy.

Poniżej propozycja przygotowania sandacza.

Składniki:

― 300 – 400 g filetów z sandacza,

― przyprawa do ryb,

― papryka,

― sól,

― curry,

― pieprz,

― 2 średnie cebule,

― 1 papryka

― 1 papryka,

― puszka czerwonej fasoli,

― mały słoiczek oliwek czarnych lub zielonych,

― masło i olej do smażenia

Składniki na naleśniki:

― 2 szklanki mąki,

― szczypta soli,

― 1 szklanka mleka,

― 1 szklanka wody gazowanej lub zwykłej

― 2 – 3 jajka,

― 2 łyżki oleju,

― masło do smażenia.

Przygotowanie:

Na początku smażymy naleśniki. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól, wbijamy jajka,wlewamy mleko,wodę i olej miksujemy do momentu,aż ciasto będzie gładkie, pozbawione grudek. Możemy je odstawić na 30 min, ale nie jest to konieczne. Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni z odrobiną masła na złoty kolor z obu stron.

Teraz przygotowujemy rybę. Po umyciu osuszamy i posypujemy z obu stron przyprawą do ryb (lub solą i pieprzem). Następnie z jednej strony posypujemy papryką z drugiej curry i odstawiamy na 1 godzinę.

W międzyczasie obieramy i kroimy w cienkie plasterki cebulę. Podsmażamy na oleju na złoty kolor, dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i pomidor. Smażymy ok 10 – 15 min od czasu do czasu mieszając.. Na końcu wrzucamy odcedzoną i opłukaną fasolę oraz oliwki. Doprawiamy do smaku solą,pieprzem i papryką w proszku. Smażymy.

Na talerzu rozkładamy naleśnik. Na połowie układamy gorące warzywa,przykrywamy drugą połówką. Na wierzchu kładziemy usmażoną na maśle rybę.

Ciasto cytrynowe

Składniki:

― 2 niepełne szklanki mąki,

― 4 łyżki mąki ziemniaczanej,

― 3/4 opakowania proszku do pieczenia,

― 1 kostka masła,

― 1 cukier waniliowy,

― 1 śmietana,

― sok i skórka z 1 cytryny

― 4 łyżki oleju

Lukier:

―3/4 szklanki cukru pudru

― sok z 1/2 cytryny

Cukier puder dokładnie mieszamy z sokiem z cytryny.

Przygotowanie:

Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliową na puszystą masę. . Mieszamy. Dodajemy startą skórkę  i sok z cytryny. (Cytryna powinna być wcześniej sparzona). Następnie dodajemy stopniowo obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia.Dodajemy olej. Dokładnie mieszamy. Dodajemy śmietanę. Znów mieszamy. Na końcu dodajemy ubitą na sztywną pianę z białek. Pieczemy w rozgrzanym do 180°C na złotobrązowy kolor.

Po upieczeniu polewamy lukrem.

Sos Bolognese

Sos boloński, bolognese czyli oryginalny sos włoski o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Składniki:

― 20 g suszonych grzybów,

― 1 większa marchew,

― 1 – 2 nacie selera,

― 200 g boczku,

― 1 cebula,

― 1 – 3 ząbki czosnku,

― 2 łyżki oliwy do smażenia,

― 300 g mielonego mięsa,

― 250 ml (1/4 l) czerwonego wina

― 2 łyżki koncentratu pomidorowego,

― sól i pieprz,

― majeranek,

― odrobina startej gałki muszkatołowej

Przygotowanie:

Grzyby namaczamy 1 – 2 godziny wcześniej.Następnie odcedzamy i drobno kroimy. Marchew i nać selera siekamy.Boczek,czosnek i cebulę kroimy w drobną kostkę. Rozgrzewamy olej i podsmażamy lekko boczek,dodajemy cebulę,czosnek,marchew i grzyby. Dusimy do miękkości na małym ogniu. Na końcu dodajemy mięso i koncentrat pomidorowy. Dokładnie mieszamy. Dodajemy sól,pieprz, majeranek i gałkę muszkatołową. Gotujemy ok. 2 godzin na małym ogniu. Od czasu do czasu dolewamy odrobinę wody i mieszamy.

Sos ten pasuje nie tylko do spaghetti, ale także do różnego rodzaju makaronu. Czas gotowania sosu jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na uwolnienie pełnego aromatu potrawy. Jeżeli ktoś lubi, na zakończenie posypać oregano.

CIASTECZKA DO KAWY

Składniki:

― 800 g mąki,

― 4 – 5 jajek,

― szczypta soli,

― 3/4 proszku do pieczenia,

― 1 kostka miękkiego masła,

― 1 kubeczek śmietany,

― 1 szklanka cukru ( może być puder)

― odrobina mleka lub 1 żółtko do posmarowania ciasteczek,

― 1 kisiel cytrynowy lub malinowy bez gotowania(niekoniecznie)

Przygotowanie:

Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy szczyptę soli, proszek do pieczenia, pokrojone na małe kawałki masło, cukier,1 całe jajko i 4 żółtka.Zagniatamy ciasto, pod koniec dodajemy śmietanę. Ponownie zagniatamy. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Z wyrobionego ciasta odcinamy po kawałku ciasta i rozwałkowujemy na grubość 0,5 cm. Wycinamy foremką lub po prostu szklanką. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy białkiem i wstawiamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Pieczemy na złoty kolor.

W międzyczasie przygotowujemy kisiel wg przepisu na opakowaniu,ale dajemy odrobinę mniej wody. Maczamy pędzelek w kisielu i smarujemy wierzch jeszcze ciepłych ciasteczek.

SAŁATKA NA KOLACJE

Składniki:

― 5 – 6 większych ziemniaków,

― 1 duża cebula (najlepiej czerwona),

― parę pomidorów koktajlowych,

― 2 ogórki kiszone lub połowa świeżego

― 1 papryka,

― 2 łyżki musztardy,

― sok z połowy cytryny,

― 3- 4 i oleju,

― 1 łyżeczka miodu,

― sól, pieprz,

― papryka mielona,

― natka pietruszki

Przygotowanie:

Ziemniaki obieram, gotujemy, odcedzamy i odstawiamy do ostygnięcia. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Paprykę, pomidory i ogórki kroimy w kostkę. Mieszamy. Dodajemy ostudzone i pokrojone ziemniaki. Ponownie mieszamy. Dodajemy olej, sok z cytryny i musztardę. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i papryką. Posypujemy posiekaną natką pietruszki.

MARYNATA DO KURCZAKA

Składniki:

― 5 łyżek oleju lub oliwy z oliwek,

― 2 płaskie łyżki musztardy,

― 1 łyżka miodu,

― 1 łyżka octu,

― 1 papryczka chili

― sok z połowy cytryny,

― 1 płaska łyżka soli,

― 1 płaska łyżka ostrej papryki,

― 1 łyżeczka pieprzu,

― 3 – 4 ząbki czosnku lub czosnek suszony,

― majeranek

Przygotowanie:

Do miski wlewamy olej, dodajemy po kolei składniki: musztardę, miód, ocet, drobno pokrojone chili,sok z cytryny, paprykę, sól pieprz i przepuszczony przez praskę czosnek. Wszystko mieszamy. Na udka nakładamy marynatę i wkładamy do miski. Przykrywamy folią i odstawiamy na 1 – 2 godziny do lodówki.Tak przygotowane udka pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku ok 40 min.

ZAPIEKANKA Z RYŻEM, MIĘSEM MIELONYM I PIECZARKAMI

Składniki:

― 1 torebka ryżu,

― 1 szklanka rosołu drobiowego lub wywaru z warzyw,

― 500 g mielonego mięsa,

― 5 marchewek,

― 5 ząbków czosnku,

― 2 duże cebule,

― 3 większe papryki,

― 500 g pieczarek,

― 100 g startego żółtego sera,

― 1 łyżeczka curry,

― sól,pieprz,

― masło lub olej do smażenia.

Przygotowanie:

Gotujemy ryż wg przepisu na opakowaniu. Odstawiamy na 15 min. Po tym czasie dodajemy sól i curry. Doprawiony przekładamy do formy do zapiekania.

Marchew obieramy, kroimy w cienkie słupki i podsmażamy na maśle. Obieramy cebulę i czosnek. Cebulę kroimy w drobną kostkę a czosnek przeciskamy przez praskę. Podsmażamy do lekkiego zarumienienia. Marchew i cebulę z czosnkiem przekładamy do garnka i zalewamy rosołem. Kroimy paprykę, podsmażamy i dodajemy do garnka z warzywami. Następnie podsmażamy mięso na lekko rumiany kolor. Również dodajemy do garnka. Na końcu obieramy i kroimy w cienkie plasterki pieczarki. Wszystko dobrze mieszamy i gotujemy ok 15 min do miękkości. Najlepiej nie dopuszczać, aby cały płyn wyparował w przeciwnym razie zapiekanka może być za sucha, Doprawiamy solą i pieprzem. Całość wykładamy na ryż i wstawiamy na ok 15 min do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Pod koniec posypujemy startym serem i pozostawiamy jeszcze zapiekankę do momentu,aż ser się stopi.

KAISERSCHMARREN CZYLI OMLET CESARSKI

Składniki:

― 6 jajek,

― szczypta soli,

― 100 g cukru,

― 1 cukier waniliowy,

― 80 g mąki,

― 2 łyżki śmietany,

― 1 cytryna

― 70 g rodzynek,

― 100 g masła,

― cukier puder

Przygotowanie:

Na początku ubijamy białka ze szczyptą soli. Dodajemy połowę cukru i cukier waniliowy. Cytrynę myjemy, osuszamy i ścieramy na tarce skórkę. Do ubitych białek stopniowo dodajemy mąkę, śmietanę,skórkę z cytryny,żółtka i rodzynki. Wszystko razem mieszamy. Na patelni rozpuszczamy połowę masła. Na gorący tłuszcz wlewamy masę i smażymy ok 5 min. Następnie wstawimy do wcześniej nagrzanego do 200° C piekarnika. Pieczemy ok 10 min. Po upieczeniu kroimy na niewielkie kawałki. Na patelni ponownie rozpuszczamy resztę masła i dodajemy pozostały cukier. Smażymy chwilę ciągle mieszając. Wykładamy omlet, polewamy skarmelizowanym cukrem i posypujemy cukrem pudrem.

CIASTO Z RABARBAREM

Uwielbiam ciasta z rabarbarem. Delikatne ciasto z nutką kwasowości… umm smak i zapach cudowny

Polecam ucierane ciasto dosłownie rozpływające się w ustach

Składniki:

― 1 masło,

― 4 – 5 jajek,

― 1 szklanka cukru (jeżeli ktoś lubi słodsze, może dodać więcej),

― ok. 2,5 szklanki mąki,

― 1 cukier waniliowy,

― 3/4 opakowania proszku do pieczenia,

― 3 – 4 łyżki śmietany,

― 1200 g rabarbaru,

Składniki na kruszonkę:

― 1/2 kostki masła,

― 8 łyżek cukru,

― mąki tyle ile się wgniecie (ok 8- 10 płaskich łyżek),

― 1 cukier waniliowy

Przygotowanie:

Rabarbar obieramy i kroimy na niezbyt duże kawałki. Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puch. Stopniowo wbijamy jajka, ucieramy lub ubijamy mikserem. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i ubijamy. Gdy ciasto jest zbyt gęste dodajemy śmietanę,

Ciasto wylewamy do natłuszczonej formy. Wykładamy równomiernie rabarbar. Przygotowujemy kruszonkę. Rozcieramy palcami,aż do momentu kiedy powstanie kruszonka.

Tak przygotowaną kruszonką posypujemy wierzch ciasta. Ciasto wkładamy do rozgrzanego do 180°C na złoty kolor.

CHŁODNIK LITEWSKI

Chłodnik to wspaniała zupa na gorące dni. Wielu z nas ma swój własny przepis, ten najlepszy i oryginalny. Ja polecam swój z dużą ilością koperku.

Składniki:
― 2 pęczki botwinki,

― 500 ml rosołu lub wywaru z warzyw,

― 400 – 500 g zsiadłego mleka lub kefiru,

― 1 śmietana lub 1 jogurt naturalny,

― 2 niewielkie ogórki gruntowe,

― 2 łyżki pokrojonego szczypiorku,

― 3 łyżki posiekanego koperku,

― ząbek czosnku (jeżeli, ktoś lubi)

― sól do smaku,

― sok z połowy cytryny

Przygotowanie:
Buraczki odcinamy od liści. Dokładnie płuczemy. Buraczki roimy na plasterki, liście wraz z łodyżkami na małe kawałeczki. Wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości (ok 20 min).
Po ugotowaniu odstawiamy do ostudzenia. W międzyczasie ogórki obieramy (te młode niekoniecznie) i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy do przestudzonej zupy. Siekamy szczypiorek i koperek. Do zupy dodajemy sok z cytryny (lub niepełną łyżkę octu. Dodajemy kefir, mieszamy. Wlewamy śmietanę. Dodajemy rozdrobniony czosnek, szczypiorek i koperek. Podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo.

SMAŻONA KASZA MANNA NA SŁODKO

Składniki:

― 250 ml mleka,

― 80 g kaszy manny,

― 1 łyżka cukru (ewentualnie więcej lub mniej wg upodobania),

― 1 jajko,

― odrobina bułki tartej,

― cynamon,

― odrobina masła do smażenia

Przygotowanie:

Mleko z cukrem zagotowujemy. Wsypujemy kaszę mannę, mieszamy,by nie powstały grudki i kasza się nie przypaliła.

Gorącą przelewamy do niewielkiej,podłużnej formy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Następnie wykładamy z

formy i kroimy na niezbyt cienkie kawałki. Każdy z nich maczamy w rozkłóconym jajku i obtaczamy delikatnie w bułce

tartej. Smażymy na rozgrzanym maśle na złoty kolor. Trzeba uważać, by bułka tarta nie przylegała do patelni, bo można

łatwo przypalić. Podajemy z bitą śmietaną i cynamonem. Deser jest dość kaloryczny.

CIASTECZKA MARCHEWKOWE

Przepis ten jest zaczerpnięty z zeszytów mojej mamy. Smaczne i niedrogie ciasteczka, które smakują też dzieciom.

Składniki:

― ok.400 g mąki,

― 250 g marchewki,

― 150 g cukru,

― 1 cukier waniliowy

― 100 – 150 g masła,

― pół paczki proszku do pieczenia,

― cukier puder lub posypka

Przygotowanie:

Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym do białości. Dodajemy startą marchewkę i dokładnie mieszamy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do utartego masła. Zagniatamy ciasto. Z tak przygotowanego ciasta formujemy niewielkie kulki i lekko spłaszczamy. Ciastka układamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia.Pieczemy w rozgrzanym do 180°C ok 20 – 25 min na złoty kolor. Kiedy troszkę ostygną możemy posypać cukrem pudrem lub posypką.

Aby posypka się trzymała, przyrządzam niewielką ilość lukru(cukier puder i sok z cytryny). Jeżeli lukier wyjdzie za gęsty dodajemy odrobinę wody.

KOTLETY MIELONE Z TWAROGIEM

Troszkę inny przepis na kotlety mielone. Dlaczego inne? Ponieważ z są z dodatkiem chudego twarogu i ostrej musztardy.

Składniki:

― 400 g mielonego mięsa,

― 1duża cebula,

― 1 ząbek czosnku,

― 2 łyżki chudego twarogu,

― 1 – 2 płaskie łyżki ostrej musztardy,

― bułka tarta,

― olej do smażenia

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek drobno siekamy. Rozgrzewamy na patelni 1 łyżkę oleju i podsmażamy czosnek i cebulę na złoty kolor.

Mięso przekładamy do miski, dodajemy 1 łyżkę bułki tartej,podsmażoną cebulę z czosnkiem i twaróg. Zagniatamy. Na

końcu doprawiamy do smaku solą,pieprzem i 2 łyżkami ostrej musztardy. Formujemy kotlety i smażymy na rozgrzanym

oleju. Smażymy z obu stron na złotobrązowy kolor.

Do mięsa możemy również dodać posiekaną natkę pietruszki.

SERNIK BABUNI

Nie ma chyba takiej osoby,która by nie lubiła sernika. Mój przepis to nie tylko przepis na pyszny i rozpływający się w

ustach sernik,ale także przepis,którego wykonanie nie zabierze wiele czasu.

Składniki:

― 1 kg mielonego sera,

― 6 jajek,

― 1 kostka masła (najlepiej wyjąć wcześniej z lodówki)

― 1,5 – 2 szklanki cukru (wg uznania)

― 1 cukier waniliowy,

― 2 łyżeczki proszku do pieczenia

― 100 g rodzynek,

― 1-2 łyżki rumu,

― 2 kopiaste łyżki kaszy manny

― 1 paczka herbatników,

― tłuszcz do formy.

Przygotowanie:

Ucieramy mikserem kostkę masła na gładką masę, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Ubijamy, aby wszystko się

połączyło. Dodajemy żółtka i dalej ubijamy. Następnie po kolei dodajemy kaszę manną,rum i wcześniej namoczone

rodzynki. Mieszamy dokładnie. Dodajemy mąkę z proszkiem. Ponownie mieszamy. Na końcu dodajemy ubitą pianę z

białek. Odstawiamy na chwilę. Formę do pieczenia natłuszczamy i wykładamy herbatnikami. Na wierzch wylewamy

masę twarogową. Pieczemy w rozgrzanym do 180°C piekarniku na złotobrązowy kolor ok 70 min.

KOTLETY Z JAJEK Z PIECZARKAMI

Smaczne i bardzo szybkie do przygotowania kotlety z jajek.

Składniki:

― 15 jajek ugotowanych na twardo,

― 1 jajko surowe

― 400 g pieczarek,

― 1 duża, czerwona papryka,

― 1 cebula,

― 3 łyżki buki tartej do farszu + 3 do panierowania

― po 2 łyżki siekanego koperku i szczypiorku,

― sól,pieprz,papryka w proszku

― olej do smażenia

Przygotowanie:

Ugotowane i ostudzone jajka obieramy. Rozgniatamy dokładnie widelcem. Dodajemy 1 jajko surowe, Podsmażamy cebulę na rumiano, dodajemy pokrojone na małe plasterki pieczarki i smażymy do momentu,aż pieczarki się zarumienią. Lekko ostudzone dodajemy do jajek. Paprykę roimy drobno. Dodajemy do jajecznego farszu, wsypujemy 3 łyżki bułki tartej,posiekany koperek i szczypiorek. Doprawiamy solą, pieprzem i paprykę. Formujemy kotleciki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy z obu stron na rozgrzanym oleju na ciemnozłoty kolor.

Porcja na 3 – 4 osoby.

GULASZ PO ROSYJSKU

Składniki:

― 3 duże cebule,

― 5 łyżek oleju,

― 1- 1,5 kg mielonego mięsa,

― 2 pory,

― 500 ml bulionu lub rosołu,

― 1 opakowanie przecieru pomidorowego,

― 1 łyżka musztardy,

― 1 łyżka ostrej papryki,

― sól i pieprz do smaku,

― 1 – 1,5 kubeczka śmietany.

Przygotowanie:

Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju. Zwiększamy ogień, dodajemy mielone mięso i

smażymy mieszając, dopóki się nie zarumieni. Pory kroimy w cienkie paseczki lub krążki i wraz z przecierem

pomidorowym, bulionem, musztardą i przyprawami dodajemy do podsmażonego mięsa. Wszystko mieszamy i

doprowadzamy do wrzenia. Przykrywamy pokrywką i gotujemy jeszcze ok 20 min na słabym ogniu. Mieszamy często

by gulasz nie przywarł do garnka. Doprawiamy do smaku. Tuż przed podaniem dodajemy śmietanę.

Gulasz można zamrozić, ale oczywiście bez śmietany.

Podajemy z makaronem lub ryżem.

ZUPA MINESTRONE „VERONESSE”

Podane poniżej składniki są na przygotowanie zupy dla 6 osób

Składniki:

― 1 kg warzyw (np kapusta włoska,marchew,papryka,seler,cebula, por). Ilość każdego warzywa pozostawiam do

wyboru,

― 50 – 100g makaronu,

― 250 g wędzonego boczku,

― 50 g masła,

― 250 g fasolki szparagowej,

― 150 g kukurydzy z puszki

― 2,5 l bulionu,

― sól i pieprz,

― niepełna łyżka cząbru,

― natka pietruszki,

― papryka w proszku,

― 50 g startego parmezanu

Przygotowanie:

Warzywa myjemy i kroimy na małe kawałki lub w paski. Boczek kroimy i podsmażamy lekko. Dodajemy pokrojone

warzywa, pokrojoną fasolkę i dusimy do miękkości. Mieszamy od czasu do czasu,by danie nie przywarło do dna. Pod

koniec duszenia dodajemy odcedzoną kukurydzę. Chwilę zostawiamy na ogniu. Wlewamy wcześniej przygotowany

bulion. Doprawiamy do smaku solą,pieprzem, papryką i cząbrem. Zupę przykrywamy i gotujemy jeszcze ok 15 minut na

bardzo małym ogniu.W międzyczasie gotujemy makaron. Następnie odcedzamy i dodajemy do zupy. Jeszcze raz

doprawiamy do smaku i posypujemy startym parmezanem.

Makaron możemy zastąpić Tortellini.

ZUPA POMIDOROWA NA ZIMNO

Zupka pomidorowa na upalne dni. Doskonale będzie smakować z bagietką, najlepiej dopiero co wyjętą z pieca

Składniki:

― 1 -1,5 kg dojrzałych pomidorów,

― 2 cebule,

― 2 ząbki czosnku,

― 6 łyżek oleju,

― sól,pieprz do smaku,

― szczypta cukru,

― parę kropli tabasco

Przygotowanie:

Pomidory myjemy i kroimy na małe kawałki. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy, Wszystko razem miksujemy i

przecieramy przez sitko. Dodajemy olej i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i tabasco. Odstawiamy do

lodówki.

Dodatkiem do tej zupy może być krem z awokado Przygotowujemy go z:

― 2 duże awokado,

― 2 ząbki czosnku,

― sok z 1 cytryny,

― odrobina cukru

Awokado obieramy, przekrawamy na pół, wyciągamy pestkę i kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez

praskę. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny,cukrem, pieprzem i solą. Wszystko razem miksujemy na papkę. Do

talerzy nalewamy zupę i dodajemy krem z awokado.

TIRAMISU

Jestem strasznym łasuchem a tiramisu wprost uwielbiam. Poniżej przepis na mój ulubiony smakołyk.

Składniki:

― 200 g biszkoptów,

― 300 ml mocnego espresso,

― 2 łyżki likieru pomarańczowego,

― 6 białek i 6 żółtek,

― 100 g cukru,

― 2 opakowania cukru waniliowego,

― 500 g mascarpone,

― 10 – 20 g kakao

Przygotowanie:

Połowę biszkoptów układamy w prostokątnej,niezbyt głębokiej formie. Espresso mieszamy z likierem

pomarańczowymi połowę

wylewamy na biszkopty. Żółtka ubijamy wraz z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą pianę. Kiedy jest gotowa

stopniowo, po 1 łyżce dodajemy mascarpone. Delikatnie mieszamy. Białka ubijamy na sztywno i dodajemy do masy z

mascarpone. Połowę kremu przekładamy na biszkopty. Na wierzchu układamy drugą połowę biszkoptów i polewamy

resztą espresso. Na wierzchu rozsmarowujemy pozostały krem, wyrównujemy i posypujemy kakao. Wstawiamy do

lodówki.

Zamiast likieru pomarańczowego dodałam Amaretto.

JAPOŃSKI SERNIK

Sernik japoński troszkę różni się od normalnego sernika. Jest o wiele lżejszy i jaśniejszy a jego konsystencja podobna do sufletu.

Składniki:

― 400g świeżego serka typu Almette lub Philadelfia

― 150 g cukru,

― 6 jajek,

― 1/4 kostki masła,

― 100 ml mleka,

― 1 łyżka soku z cytryny,

― 60 g mąki,

― 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej,

― 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia,

― cukier puder do posypania.

Przygotowanie:

Białka oddzielamy od żółtek. Do miski wkładamy miękkie masło,serek, wlewamy mleko, dodajemy 6 żółtek, obie mąki, proszek do pieczenia i sok z cytryny. Wszystko razem dokładnie miksujemy.

Sernik będzie bardziej delikatniejszy i puszysty, gdy wszystkie składniki ubijemy na parze. W szerszym garnku zagotowujemy 1/4 l wody i cały czas utrzymujemy ją gotującą. Nad garnkiem umieszczamy szklaną miskę z serem, mlekiem i masłem. Ubijamy, aż składniki się dokładnie połączą. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Kiedy jest już całkowicie schłodzone dodajemy resztę składników.( Mas wychodzi rzadka) Mieszamy. Ubijamy białka z cukrem na sztywno i dodajemy stopniowo do masy serowej.

Przygotowujemy tortownicę (20 cm). Wyściełamy dno i boki papierem do pieczenia. Jeżeli sernik przygotowujemy w kąpieli wodnej, dobrze jest wyłożyć tortownicę na zewnątrz folią aluminiową. Do tak przygotowanej formy wlewamy bardzo powoli masę serową.

Sernik możemy upiec w dwojaki sposób. Bez kąpieli wodnej. Wówczas w rozgrzanym do 170 °C piekarniku umieszczamy niezbyt wysoką, ale dość szeroką blaszkę wypełnioną do połowy wodą. Umieszczamy ją na spodzie piekarnika a formę z sernikiem umieszczamy na środkowej półce. Pieczemy ok 30 minut a następnie zmniejszamy temperaturę do 120°C i pieczemy jeszcze ok 20 – 25 min. Po upieczeniu nie otwieramy piekarnika przez 30 min. Po tym czasie uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawiamy jeszcze w nim sernik ok.5 minut.

Drugi sposób pieczenia to umieszczenie tortownicy zabezpieczonej folią aluminiową w większej formie wypełnionej wrzącą wodą do1/3 wysokości. Uważać trzeba, by woda nie dostała się od góry do tortownicy. Pieczemy jak powyżej.

Kiedy sernik jest upieczony i ostudzony,możemy go wyjąć z formy i posypać cukrem pudrem. Pamiętamy o tym, że sernik ten ma konsystencję sufletu i może się „poruszać”. Bo ostudzeniu jest stabilniejszy.

MAKARON Z KARCZOCHAMI

Składniki:

― 500 g dowolnego makaronu

― 4 karczochy,

― 1/2cytryny,

― 1 cebula,

― 1 ząbek czosnku,

― natka pietruszki,

― 1 papryczka chili,

― olej,

― 1/2 szklanki białego wytrawnego wina,

― szczypta tymianku,

― szczypta majeranku,

― sól i pieprz do smaku

― 300 g świeżych grzybów lub pieczarek,

― 50 g startego parmezanu

Przygotowanie:

W karczochach odcinamy łodygi i górną część liści. Odrywamy zewnętrzne najbardziej zdrewniałe liście. Resztę

pozostałych liści, kroimy w cienkie plasterki. Ząbek czosnku i cebulę obieramy i drobno siekamy.Natkę drobno kroimy.

Chili drobno siekamy. Podgrzewamy 4 łyżki oleju i wrzucamy cebulę, chili i czosnek. Chwilę smażymy. Dodajemy

karczochy. Mieszamy. Wlewamy wino, dodajemy tymianek,majeranek i sól-Naczynie przykrywamy i na średnim ogniu

dusimy ok 20 mi (do miękkości). Gdy woda wyparuje, dolewamy jeszcze odrobinkę. Grzyby czyścimy i kroimy na

niewielkie kawałki. Podsmażamy je na pozostałym oleju. Następnie przykrywamy i i dusimy. Po 5 minutach odkrywamy

i jeszcze pozostawiamy na ogniu. W międzyczasie gotujemy makaron (al dente) i odcedzamy. Dodajemy masło.

Mieszamy z karczochami. Posypujemy startym serem.

Do gotowych karczochów możemy dodać śmietanę. Nada delikatnego smaku.

BUŁECZKI ORKISZOWE

Składniki:

― 500 g mąki orkiszowej,

― 1 opakowanie suchych drożdży,

― 375 ml wody,

― 2 łyżki oleju słonecznikowego,

― 1 łyżeczka soli,

― sezam lub inne ziarna do posypania (niekoniecznie)

Przygotowanie:

Mąkę wsypujemy do miski, robimy dołek, wsypujemy drożdże i wlewamy trochę letniej wody. Stopniowo dodając wodę zagniatamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. na ok 30 min. Blachę wyściełamy papierem lub po prostu posypujemy mąką. Piekarnik rozgrzewamy do 200°C. Do podrośniętego ciasta dodajemy R/olej i sól. Zagniatamy i formujemy wałek. Wałek kroimy na 16 równych części. Z każdej części formujemy bułeczki.Nacinamy nożem i pozostawiamy do wyrośnięcia na 10 minut. Bułki wkładamy do nagrzanego piekarnika na 12 – 15minut.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑