Palcem po mapie świata

Jezioro Titicaca

Po boliwijskiej stronie leży Isla del Sol, największa wyspa, prawdopodobnie kolebka kultury Inków. Jest ona najchętniej odwiedzana przez turystów. To właśnie tutaj, wg legendy miał przyjść na świat stwórca wszechświata Wirakocza. Historia głosi,że tereny leżące nad jeziorem pogrążyły się w całkowitej ciemności. Po wielu,wielu dniach bóg Wirakocza pozwolił ponownie wzejść słońcu oraz stworzył dwóch pierwszych Inków (odpowiednik Adama i Ewy).

Niektóre źródła podają,że to nie Inkowie byli pierwszymi tubylcami. Historia mówi,że w połowie XV w najechali na wyspę,atakując tamtejszych władców.

Na wysokości 4000 m słońce świeci dość intensywnie. Zobaczenie ogromnej pomarańczowej kuli posuwającej się powoli w dół ku jeziorze to niezwykły spektakl.

Jeżeli szukasz romantycznych nocy ze wspaniałymi zachodami słońca, spokojnej,wiejskiej atmosfery oraz cudownych widoków na jezioro Titicaca – to miejsce jest właśnie dla ciebie.

Warto się również wybrać na sąsiadującą wyspę Isla de la Luna z przepięknymi widokami na Andy.

Jeżeli mamy ochotę zatrzymać się tu choć na jedną noc, nie liczmy na luksusy. Czas tutaj się zatrzymał . Brak WiFi, ograniczona ilość energii elektrycznej i ciepłej wody. Wszystko po to by uciec od świata zewnętrznego i spędzić czas na łonie natury.

Pozostając chwilę na wyspie, warto wybrać się do restauracji na świeżego pstrąga, który podawany jest do zupy z wielką ilością ziemniaków i sałatki. Serwowane są również różnego rodzaju makarony oraz pizze.

Isla del Sola znana jest także z najstarszych technik tkackich. Wiele kobiet zajmujących się tkaniem, sprzedaje swoje wyroby turystom. To wspaniała pamiątka za niewielką cenę.Atrakcje wyspy:

― wspaniałe szlaki turystyczne,

― świetne punkty widokowe,

― zwierzęta hodowane na wolności,

― Ruiny Inków,

― tradycje i obyczaje tamtejszej ludności,

― za oknem niezapomniane widoki (wędrujące osły,lamy i psy)

― a przede wszystkim cisza (idealny detoks od wszelkich technologi )

Isla del Sol to święte miejsce dla Indian. Przebywając tam należy zwrócić uwagę na ruiny budowli Pilko Kaina. To tu znajduje się święta skała związana z legendą powstania.

Wyspę można odwiedzać przez cały rok. Jednak najlepszym okresem jest okres od maja do września. Średnia temperatura waha się w granicach 16- 18°C.

Heidelberg jedno z piękniejszych miast Niemiec.

Heidelberg jedno z najpiękniejszych miast położony po obu stronach rzeki Neckar. Miasto przyciąga niezwykłym klimatem malowniczych alejek, wspaniałą architekturą, romantycznymi uliczkami zapełnioną kafejkami

Prawdopodobnie pierwsza osada na tym terenie została założona przez Celtów. Dzisiejszy Heidelberg powstał w 1196 r a w 1220 uzyskał prawa miejskie. W kilka lat później wszedł w skład włości Ludwika Bawarskiego z rodu Wittelsbachów.

W 1386 r. książę Ruprecht I założył pierwszy uniwersytet, który należy do najstarszych w Niemczech. W czasach reformacji Heidelberg zwrócił się w stronę protestantyzmu. Podczas wojny 30-letniej miasto było okupowane przez katolicki”Generals Tilly”- Legię katolicką, która wywiozła do Watykanu ogromną część księgozbiorów z Biblioteki Palatyńskiej.

Tragiczne w skutkach było również małżeństwo Liselotte von der Pfalz z francuskim Grafem z Orlanu. Po śmierci jej młodszego brata dochodzi do wojny,która doprowadziła do prawie całkowitego zniszczenia miasta.

Większa część miasta powstała w XVIII w.na średniowiecznych fundamentach w barokowym stylu. W 1803 r. Heidelberg został włączony do Wielkiego Księstwa Badenii. Od tego czasu stał się celem wycieczek turystycznych.

W XIX w. Heidelberg zaczął się rozwijać. Powstała pierwsza kolej łącząca Heidelberg z Mannheim.

Idąc przez Stare Miasto- Altstadt, dzisiejszy deptak,widzimy po obu stronach piękne kościoły, place i domy mieszkalne.

Obecnie Heidelberg liczy ponad160 tys ludności i jest typowym miastem uniwersyteckim (Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Akademia Muzyczna)

Co jeszcze można zobaczyć w Heidelbergu?

Na starym mieście można podziwiać Kościół św. Ducha należący w tej chwili do protestantów.

Ponadto:

Stary Most – zbudowany przez Karola Wittelsbacha w 1788, zrekonstruowany po II wojnie światowej w 1947 r

Ratusz – w stylu barokowym

Hotel zum Ritter – renesansowa kamienica

Kościół Opatrzności Bożej – ewangelicki kościół z XVII w

Hauptstraße – najdłuższy deptak w Europie

Brama Karola – w formie łuku triumfalnego

Stary Uniwersytet, Heidelberska Akademia Nauk, Biblioteka Uniwersytecka

Barokowa kaplica św. Anny

Ogród Zoologiczny

Ogród Botaniczny

Muzeum sztuki sakralnej,uniwersyteckie i zamkowe.

Poniżej zdjęcia z krótkiego spaceru po Heidelbergu.

Heidelberg nocą.

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: