Czy od kartofli tyjemy, a sól podnosi ciśnienie krwi?


Ziemniaki tuczą, sól podnosi ciśnienie?Czy jest to zgodne z prawdą czy raczej mit?

Jeżeli przez cały dzień odżywiamy się normalnie a wieczorem oprócz kolacji sięgamy po paczkę chipsów przed telewizorem to musimy się liczyć z tym, że tłuszczyk na biodrach zapewne się odłoży. To czy przytyjemy czy też schudniemy zależy przede wszystkim od tego co i ile jemy. Natomiast na tycie nie ma wpływu czas konsumpcji.

Czy ziemniaki tuczą? Oczywiście,że nie. W połączeniu z surówką są przyjazne dla naszej sylwetki. 150 g ziemniaków to zaledwie 105 kalorii. Dla przykładu ta sama ilość ryżu to już 170 kalorii, natomiast makaronu aż 225 kalorii.

 

Smażony na tłuszczu ziemniak czyli np tak lubiane przez nas frytki (150 g) to już bomba kaloryczna – 370 kalorii a podane z majonezem…

Tak więc faktem staje się, że ziemniaki same w sobie nie są tuczące. Zawierają one węglowodany w postaci skrobi. W związku z tym posiadają wysoki indeks glikemiczny, który powoduje szybki wzrost cukru we krwi.

Węglowodany te nie są szkodliwe,gdyż są paliwem, które dostarczają energii organizmowi. Ponadto zawierają witaminę C, błonnik i potas. Dlatego mitem jest to, że ziemniaki powodują otyłość.

 

Odpowiednia ilość soli podtrzymuje procesy życiowe ale nadmiar może być szkodliwy. Chlorek sodu znany jako sól kuchenna jest ważnym minerałem dla naszego organizmu. Reguluje gospodarkę wodną, bierze udział w tworzeniu kości, trawieniu. Organizm sam nie wytwarza soli a więc musi wchłonąć ją wraz z pożywieniem. Osoba dorosła potrzebuje minimum 1,4 g soli dziennie, aby zrekompensować utratę jej np przy wydalania moczu. Jednak za duża ilość soli prowadzi np do wzrostu ciśnienia. Sól wiąże wodę w organizmie, zwiększając tym objętość płynów krążących w organizmie. Im więcej płynów, tym większy nacisk na naczynia krwionośne.

Za dużo soli podnosi ciśnienie,napina i uszkadza tętnice i może prowadzić do zawału lub udaru. Wg najnowszych badań kobiety spożywają średnio ok 8,4 g soli dziennie a mężczyźni ok 10 g. Sól jest  niezbędna dla naszego organizmu. Musimy więc sobie odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście jest tak szkodliwa, jak wykazywały badania.

Kto i jak reaguje na sól?

Wg przeprowadzonych testów, czynnikami wpływającymi na wrażliwość na sól są przede wszystkim geny,metabolizm, wiek i waga. Ciekawostką jest to,że tylko 30% ludzi jest wrażliwych na sól w pożywieniu.

Badania przeprowadzone  w Kanadzie , gdzie udział brało 130 tys uczestników z 49 krajów, pokazały, że u 20% ludzi ograniczenie soli spowodowało wzrost ciśnienia krwi. Czy oznaczy to, że niższa zawartość soli w naszej diecie ma negatywny wpływ na nasz organizm?. Wg naukowców tak. Ci, którzy spożywali mniej niż 7,5 g soli dziennie mieli problemy z układem krążenia. Górna granica dziennego spożycia soli to 17,5 g, powyżej niej ciśnienie może drastycznie wzrosnąć.

Praktycznie trudno jest oszacować dzienne spożycie soli. Znajdziemy ją prawie we wszystkim pożywieniu: pieczywie, wędlinie czy nabiale.

W badaniach nigdy nie brano pod uwagę działania i wpływu potasu na nasz organizm. To właśnie on pomaga utrzymać ciśnienie w zdrowych granicach. Znajdziemy go przede wszystkim w orzechach oraz w owocach i warzywach. Jednak niekoniecznie jest zalecany jako suplement diety, gdyż jego nadmiar może prowadzić do  dolegliwości żołądkowo – jelitowych.

Podsumowując –

Jedzmy wszystko z umiarem kochani❤️

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: