Kilka trików, by cięte kwiaty dłużej zachowały świeżość


 

Dość często jesteśmy rozczarowani tym, że nasz bukiet kwiatów tak szybko więdnie. Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć ich pięknem i zapachem. Niestety, już po kilku dniach kwiaty zaczynają więdnąć a liście opadać.Ale nie musi tak być. Za pomocą kilku trików możemy przedłużyć ich żywot.

Nie raz zadawaliśmy sobie pytanie czy łodyżki przycinać? Jeżeli tak, to czy cięcie musi być poprzeczne czy proste? Czy dolne liście obcinamy?

Poniżej znajdziecie parę wskazówek na co zwracać uwagę przy pielęgnacji kwiatów a czego absolutnie nie robić.

Po pierwsze: Zimna woda z kranu nie nadaje się do świeżych kwiatów. Podlewanie zbyt zimną wodą, może spowodować, że kwiaty nie będą pobierać wody. Kwiaty najlepiej podlewać letnią wodą, najlepiej o temperaturze pokojowej lub wodą deszczową wymieszaną z ochłodzoną,przegotowaną wodą z czajnika.

Po drugie: Dobrze sprawdzają się odżywki do kwiatów w formie proszku do sporządzania roztworu. Preparat ten powoduje,że kwiaty w wazonie dłużej stoją i wyglądają wciąż świeżo.

Po trzecie: Nigdy w wodzie nie pozostawiamy dolnych liści, które mogą przyśpieszać gnicie. Przy kwiatach o miękkich łodygach np. gerberach woda w wazonie nie powinna być wyższa niż 10 cm, ponieważ mikroorganizmy spowodują szybsze więdnięcie.

Po czwarte: Czy wiecie,że włożenie łodyżki mięty pieprzowej także powoduje,że kwiaty są długo świeże? A dlaczego? Ponieważ mięta  ma działanie antybakteryjne.

Po piąte: Zanim kwiaty trafią do wazonu należy je przyciąć. Nigdy nie przycinamy kwiatów tępym czy brudnym nożem. Nóż powinien być ostry i czysty. Nie ma znaczenia czy końcówki obcinamy prosto czy też na skos, Końcówki przycinamy na ok 3 cm.

 

Po szóste: Nie wstawiamy kwiatów do wazonów z wąską szyjką, ponieważ pędy kwiatów nie będą mogły rozrastać się prawidłowo.

Po siódme: Woda nie musi być codziennie zmieniana. Wystarczy co drugi,trzeci dzień. Przy zmianie wody dobrze jest ponownie podciąć końce roślin.

Po ósme: Ciętych kwiatów nie trzymamy nigdy w pobliżu owoców lub warzyw, gdyż dojrzałe owoce mogą wydzielać gaz etylenowy, co powoduje szybsze więdnięcie.

Po dziewiąte: Kwiaty cięte nie potrzebują słonecznego światła. Najlepiej umieścić je w cieniu i oczywiście z dala od kaloryferów.

 

 

Po dziesiąte: Kupując tulipany pamiętamy, by kupować kwiaty jeszcze zamknięte,ale mające już kolor. Nie kupujemy nigdy zielonych pąków, które mogą nie rozwijać się optymalnie w mieszkaniu.

Jedna myśl na temat “Kilka trików, by cięte kwiaty dłużej zachowały świeżość

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: